AR ŽINAI, KAD...

Europos Parlamento pirmininkas vadovauja Parlamento veiklai, pirmininkauja plenariniams posėdžiams ir tvirtina biudžetą. Jis atstovauja Parlamentui, palaikančiam išorės ryšius ir ryšius su kitomis Bendrijos institucijomis.


DARBOTVARKĖ


 Įrašų prenumerata

2011 m.

Senamiesčio skyriaus svečias - europarlamentaras Algirdas Saudargas

2011-03-30

Vilniaus Mokytojų namų svetainėje kovo 28 dieną TS-LKD Senamiesčio skyriaus nariai susitiko su Europos Parlamento nariu Algirdu Saudargu. Algirdas Saudargas yra Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto pavaduojantis narys, tad susitikimo metu daugiausia buvo diskutuojama energetikos tema. Europarlamentaras papasakojo apie didžiulius iššūkius, su kuriais susiduria šių dienų pasaulis.


Stichiniai gamtos įvykiai, prieš kelias savaites sukrėtę Japoniją ir sukėlę avariją Fukušimos atominėje elektrinėje, privertė nauju žvilgsniu pažiūrėti į atominės energetikos perspektyvas, jos saugumą. A. Saudargas pažymėjo, kad Europos Parlamente ši tema taip pat labai svarbi, tad didžiausia parlamente Europos liaudies partijos (EPP) frakcija rengia rezoliuciją „ Dėl Europos branduolinio saugumo problemų, įvertinant Japonijos atominės katastrofos padarinius". Ši rezoliucija bus svarstoma artimiausioje plenarinėje sesijoje. Europarlamentaras pasiūlė įtraukti į rezoliuciją pataisą, kuria prašoma, kad branduolinis saugumas būtų užtikrintas ne vien ES, bet ir trečiųjų šalių jau pastatytoms ar suplanuotoms statyti atominėms elektrinėms. Tai paliestų Baltarusijos bei Rusijos planus statyti atomines elektrines Lietuvos pašonėje, tai šiuo metu yra ypač aktualu Lietuvai. Naujosios Visagino atominės elektrinės statybos projektą Algirdas Saudargas įvardijo kaip ypač sudėtingą iššūkį Lietuvos vyriausybei.

 

Senamiestiečius domino įvairūs klausimai, ypač Karaliaučiaus regionas ir jo perspektyva ateityje. A.Saudargo nuomone, šis klausimas gan sudėtingas politine prasme, dar ir dėl to, kad Europoje nebūtų palaikymo keliant susigrąžinimo klausimą. Šis regionas labai įdomus ir Vokietijai, tačiau ji nerodo jokios iniciatyvos jį spręsti. Buvo paliesta ir genetiškai modifikuotų produktų tema, kuri kelia vis daugiau klausimų. Europarlamentaro nuomone, kol nėra ištirtas genetiškai modifikuotų produktų poveikis žmogaus organizmui, su šiais produktais ir jų auginimu reikėtų elgtis itin atsargiai, ir Lietuvos vyriausybė turėtų pirmiausia rūpintis savo piliečių sveikata. Klausiamas apie galimybę atsisakyti plenarinių sesijų rengimo Strasbūre, kurios labai brangiai kainuoja, europarlamentaras atsakė, jog sunkiai įsivaizduotų tokią galimybę, kadangi, remiantis ES sutartimi, už tai turėtų balsuoti visos ES šalys, tame tarpe ir pati Prancūzija, kurios interesai kaip tik priešingi. Algirdas Saudargas paklaustas apie Europos Komisijos neteisėtai atleistą iš darbo vyr. finansininkę Marta Andresean ir jos atskleistą neskaidrią pinigų apskaitos sistemą pažymėjo, kad būtų naivu tikėtis, jog vienintelė Lietuva apraizgyta korupcijos skandalais ir tokiais ryšiais. Europa išgyvena lygiai tas pačias problemas, galbūt ne tuo pačiu mastu, tačiau pagrindinis skirtumas tas, kad Europoje labai aiškūs mechanizmai, verčiantys tokius korupcinius atvejus viešinti, skaidrinti ir taip su jais kovoti. Europarlamentaras tikisi, kad Lietuva pasimokys tokių būdų, nes šioje srityje mes labai atsiliekame.

 

Europos Parlamentas dažnam tautiečiui yra visiškai nepažįstama ir neaiški institucija, tad tokie susitikimai su europarlamentarais mūsų nariams yra labai svarbūs ir aktualūs, jų metu pasidaro aiškesnis tas milžiniškas biurokratinis mechanizmas, valdantis suvienytąją Europą, tuo pačiu Europa kaip niekada priartėja prie Lietuvos bei jos problemų ir atvirkščiaiatgal..