AR ŽINAI, KAD...

ES piliečių teisė laisvai judėti, gyventi ir dirbti visoje Sąjungoje lengvai gali būti palaikyta savaime suprantamu dalyku. Tačiau siekiant užtikrinti, kad piliečiai galėtų visiškai pasinaudoti šia teise, būtina sukurti ir palaikyti veiksmingą pagrindinių teisių ES viduje apsaugos sistemą.


DARBOTVARKĖ


 Įrašų prenumerata

2011 m.

Sausio 13-toji paminėta Europos Parlamente

2011-01-21

Šią savaitę Europos Parlamente Strasbūre prisimintas 1991 m. sausis Lietuvoje.
Sausio 19 d. iškilmingu renginiu Europos politikai paminėtos Laisvės gynėjų dienos 20-ąsias metines. Minėjimą surengė didžiausios Parlamente Europos liaudies partijos frakcijos europarlamentarai: Vytautas Landsbergis, Laima Andrikienė, Radvilė Morkūnaitė ir Algirdas Saudargas.


Peržiūrint ištraukas iš Sauliaus Beržinio ir Zakharijaus Putilovo dokumentinio filmo „Lietuviški kino dienoraščiai" ir ištraukas iš Leono Glinskio dokumentinio filmo „Laužai prie Parlamento", buvo prisiminti tragiški Sausio 13-osios nakties susidūrimai, pagerbti už Nepriklausomybę paaukojusieji gyvybę, diskutuota, kaip šie įvykiai lėmė Baltijos šalių ir dabartinę Europos istoriją. Prisiminimais ir išgyvenimais dalijosi Lietuvos ir Latvijos atgimimo lyderiai - europarlamentarai Vytautas Landsbergis ir Sandra Kalnietė, 1990-1991 metais manifestacijų už Baltijos šalių nepriklausomybę iniciatorius ir organizatorius švedas Gunnaras Hokmarkas, Žaliųjų frakcijos atstovas vokietis Michaelis Crameris.

 

Sausio 13-osios pasipriešinimas prisimintas kaip Lietuvos žmonių aukų pareikalavęs lūžio taškas Baltijos šalių kovoje už nepriklausomybę. „Tuomet beginkliai Lietuvos piliečiai laimėjo prieš ginkluotą SSRS agresiją. Ši diena Lietuvai tapo tragedijos ir didžio solidarumo diena, kuri mūsų šaliai ir visoms Baltijos valstybėms grąžino nepriklausomybę", - pažymėjo V. Landsbergis.

 

Radvilė Morkūnaitė pristatė specialiai dvidešimtmečio proga išleistą knygą „Sausio 13-oji. Išsaugoję laisvę". Leidinys, kuriame pateikiami žmonių liudijimų, atsiminimų fragmentai, nuotraukos ir istorinė tų dienų kronika, įteiktas visiems Europos Parlamento nariams.

 

„Lietuvos žmonių vardu dėkoju Europos Parlamentui, 1991 m. sausio 24 d. priėmusiam rezoliuciją, palaikančią Baltijos valstybes, ir pasmerkusiam sovietinę agresiją. Dėkojame ir jūsų atstovaujamoms valstybėms, kurios nepaliko mūsų vienų. Jei ne Lietuvos žmonių vienybė, viltis ir tikėjimas laisve, jei ne prabilusi laisvojo pasaulio sąžinė, mano šalies valstybingumo atkūrimas ir Europos susivienijimas nebūtų buvęs įmanomas", - sausio 20-ąją, paskutinio plenarinės sesijos Strasbūre posėdžio dieną, į kolegas kreipėsi Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.atgal..