AR ŽINAI, KAD...

"Cantine“ - šiuo prancūzišku „kelioninės skrynios“ pavadinimu EP nariai ir Parlamento darbuotojai pakrikštijo 100 litrų talpos dėžes, naudojamas gabenti dokumentams ir įrangai tarp Europos Parlamento darbo vietų Briuselyje, Strasbūre ir Liuksemburge. Šiandien naudojamos ergonominės plastmasinės dėžės, kurių spalva priklauso nuo to, kuriame pastate dirba jų šeimininkai. Tobulėjant informacinėms technologijoms gerokai sumažėjo poreikis fiziškai transportuoti darbo priemones.


DARBOTVARKĖ


 Įrašų prenumerata

2010 m.

„Europeana“ – kultūros lobynas ir konkurentė „Google“

2010-04-19

Didžiausio skaitmeninio kultūrinio Europos Sąjungos projekto „Europeana“, dažniau vadinamo internetine biblioteka, muziejumi ir archyvu, plėtrai pirmadienį pritarė dauguma europarlamentarų, įspėję apie vienintelę esminę sąlygą – nepažeisti autorių teisių.


Balandžio 19 d. Strasbūro plenarinėje sesijoje europarlamentarai siūlė plėsti šiandien virš puspenkto milijono skaitmeninių kūrinių, įskaitant knygas, žemėlapius, laikraščius, filmų ištraukas, televizijos ir radijo laidų įrašus, nuotraukas, siūlančią skaitmeninę biblioteką. Europos Parlamento (EP) nariai viliasi, kad ateityje į šį projektą įsijungs ir kultūros lobyną praturtins dar daugiau valstybių, atskleisdamos savo kultūros paveldą. Taip pat būtų suteikta galimybė nemokamai internete skaityti kūrinius, neperspausdinant jų.


Anot europarlamentaro Algirdo Saudargo, Europa - vertybių bendrija. Joje 27 šalys turi skirtingą kultūros paveldą, kurį reikia skleisti, pažindinant visuomenę, ypač jaunimą. Ambicingas projektas „Europeana" - puiki priemonė kultūrai skaitmeniniame pavidale skleisti.


EP nariai vieningai pripažino, kad šis projektas Europai - tikras brangakmenis. Juo siekiama sujungti visas Europos kultūras į vieną formą. Tai būtų tarsi Europos kultūros sandėlys, kuriame galėtų būti kaupiamas kultūros paveldas.


EP nariai pritarė siūlymui, kad „Europeanos" turinys, supažindinantis su Europos kultūriniais šaltiniais, būtų prieinamas kiekvienam interneto prieigą turinčiam vartotojui, bet nepažeidžiant autorių teisių.


Europarlamentarai atkreipė dėmesį, kad svarbu, jog „Europeana" būtų prieinama ir neįgaliems žmonėms, siūlyta ją tobulinti ne tik techniškai, bet ir estetiškai.


„Europeana" įkurta 2008 m., įgyvendinant Europos Komisijos skaitmeninių bibliotekų iniciatyvą, kurios tikslas - užtikrinti, kad Europos kultūros paveldas būtų visiems prieinamas internetu. Tikimasi, kad šių metų birželį, pateikus naują „Europeanos" versiją, kūrinių skaičius joje sieks per 10 milijonų.


Radome kompromisą, kuriuo bus ginamos autorių teisės ir vartotojų prieiga. Europa turėtų užtikrinti, kad kūriniai būtų visomis ES kalbomis. Skaitmeninė biblioteka padės sumažinti žinių atotrūkį tarp Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų bei galėtų tapti konkurente „Google Books" ir „Vikipedijai", tačiau, ginant autorių teises, kūriniai joje būtų apsaugoti.


atgal..